Festyn "Czas na zdrowie"

 

W ramach realizacji projektu " Czas na zdrowie" ogłoszonego przez BOŚ   dnia 11 czerwca w naszej szkole odbył się Eko festyn rodzinny w ramach , którego realizowane były następujące punkty:

 

1 POKAZ FILMÓW „ŚMIETNIK W MOJEJ GŁOWIE”

Jednym z głównych punktów  harmonogramu festynu był seans filmowy pt." Śmietnik w mojej głowie".Do tego celu przygotowana była odpowiednio sala lekcyjna, ułożone miejsca siedzące dające komfort oglądania. Oprócz tego w sali, w której odbywał się seans filmowy  przygotowane  zostały plansze edukacyjne dot. zdrowego stylu życia oraz żywności ekologicznej. Część artystyczną uświelnili nasi  szkolni aktorzy, którzy wraz z nauczycielami przedstawienie   nt. zdrowego  odżywiania oraz warzyw i owoców ekologicznych. Po części artystycznej  uczniowie wraz z rodzicami oraz  goście zostali zaproszeni na pokaz filmików z cyklu  "Śmietnik W Mojej Głowie". Obejrzeliśmy następujące odcinki:  "Jaskiniowiec w mojej głowie" "Zmora Jojo", "Gorzka prawda o cukrze", "Jestem panem swojego losu", "Sport na zdrowie", "Sztuka kamuflażu", "Chemiczne iluzje", "Słodkie paradoksy" , "Bajka O Dziku i Tucznik". Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem.  Wśród koleżanek ze starszych klas dyskusję wywołał  odcinek " Zmoro jojo" o dietach cud, których nie ma. Dał  im dużo do myślenia. Uświadomił, iż drakońska dieta nie jest skutecznym sposobem pozbycia się zbędnych kilogramów. Racjonalne odżywianie, sport oraz regularne posiłki przyczynią się do redukcji wagi ciała, bez uszczerbku na zdrowiu. Odcinek pt. " Jestem panem swojego losu" , który poruszał temat dokonywanych przez człowieka różnych wyborów, uświadomił nam, iż nie do końca sami mamy wpływ na nasze wybory. Bardzo często jesteśmy pod wpływem mediów w tym reklam, Internetu, ale też naszych rodziców (np. tradycje rodzinne) .Natomiast odcinek pt. " Sztuka kamuflażu" uświadomił nam, iż kupując żywność w sklepie trudno zorientować się co zawiera dany produkt spożywczy. Niestety producenci żywności stosują duże ilości konserwantów, barwników, spulchniaczy etc. Może warto częściej sięgać po domowe wypieki, kompoty oraz konfiturki babć, gdyż te produkty są na pewno wolne od sztucznych  i niezdrowych dodatków. Filmik pt. " Chemiczne iluzje" uświadomił nam, że z pozoru smaczna zupka                              z torebki to istna bomba chemiczna. SZOK!Chipsy, jogurty oraz wiele innych produktów spożywczych jest " na faszerowanych " substancjami chemicznymi.  Pokaz filmowy bardzo się podobał naszej publiczności. Wywołał też szereg dyskusji na tematy poruszane  w filmikach. Wielu z nas uświadomiło sobie, że sposób w jaki się odżywiamy niekoniecznie zawsze jest zdrowy. Myślę, iż dzięki tym filmikom edukacyjnym duża grupa oglądających zmieni swoje nawyki żywieniowe, bardziej skrupulatnie będzie czytać etykiety na produktach spożywczych lub np. nie będzie stosowało cudownych diet.

 

2.ORGANIZACJA ZDROWEGO POCZĘSTUNKU  

Podczas Eko Festynu przygotowane zostały stoiska z zdrową żywnością. Wszyscy uczestnicy imprezy mieli okazję degustować:

Uczniowie klasy V przygotowali smaczne i zdrowe koreczki warzywne oraz owocowe. Po zakończonej części artystycznej Grupa uczniów poczęstowała tymi zdrowymi smakołykami wszystkich uczestników imprezy. Natomiast uczniowie klasy VI wraz ze swoimi rodzicami przygotowali  zdrowe słodkie co nie co, np. ciasto marchewkowe, ciasto szpinakowe, ciasto drożdżowe z truskawkami  z działeczki, a nie ze sklepu. 

Przygotowaliśmy również kilka gazetek na temat zdrowej  ekologicznej żywności, aktywności fizycznej oraz prawidłowej postawy ciała. Gazetki te zostały umieszczone w antyramach i wystawione na głównym holu szkoły, a także na placu, na którym odbywała się impreza . Każdy uczestnik festynu miał możliwość zapoznania się z zawartymi treściami.

 

3 ORGANIZACJA GIER I ZABAW RUCHOWYCH

Na festynie przygotowane były również różnego rodzaju konkurencje sportowe indywidualne jak i rodzinne. A oto kilka z nich:

4 FILM Z FESTYNU ZDROWIA

Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi i efektów ekonomicznych, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka. Przekazując  wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, zdobywając wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego  możemy,  także i my uczniowie, promować zdrowy styl życia, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły obejmujące całą społeczność szkolną. W tym roku, jak zawsze, nasze prozdrowotne działania zaostały podsumowane w czasie Festynu Zdrowia pod hasłem: "Czas na zdrowie", który odbył się 11 czerwca. Tego dnia uczniowie wszystkich klas wraz z rodzicami uczestniczyli w różnego rodzaju aktywnościach związanych ze zdrowym stylem życia. Była prelekcja filmów "Śmietnik w mojej głowie", zmagania sportowe, turniej wiedzy o zdrowiu, pokazy taneczne oraz zdrowy poczęstunek. Dzieci oraz rodzice mogli spróbować produktów z gospodarstwa ekologicznego, miodu prosto z pasieki.  Poprzez zabawę mieliśmy okazję przyswoić zasady zdrowego i aktywnego stylu życia. Przygotowane plakaty i postery poruszały tematykę higieny, produktów ekologicznych, zdrowia oraz aktywności fizycznej. Również inscenizacja przygotowana przez naszych kolegów bogato mówiła o zdrowiu, warzywach    i owocach hodowanych w sposób ekologiczny.  Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie. Dodam, że udział w festynie "Czas na zdrowie" dał wszystkim uczestnikom możliwość wspólnego przeżywania radości z samego udziału w imprezie, jak również stanowił ważny element w edukacji prozdrowotnej. Wspólne uczestnictwo w imprezie pozwoliło ponadto na jeszcze lepszą integrację uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników  oraz przyjaciół szkoły.

 

Koordynatorki projektu:

A.Sommerfeld –Walory

E.Pocztarek